Výnimočný plesový večer s tradíciami napísal už svoje 19. pokračovanie

Počas sobotňajšej noci si v historickej budove Slovenskej filharmónie hostia užili poriadnu dávku vznešenosti, výnimočného gastronomického zážitku, ale hlavne nezabudnuteľnej atmosféry. V bratislavskej Redute sa 8. februára 2020 konal už XIX. Prešporský bál. „Prešporský bál, pre nás sviatok elegancie a noblesy, je mimoriadnym podujatím pre všetkých, ktorí si ctia bálové tradície. Som veľmi rád, že pre našich hostí je nami pripravovaná bálová noc priestorom, kde sa môžu stretnúť so svojimi známymi, porozprávať sa a tiež sa príjemne zabaviť, ” predstavil Prešporský bál hlavný organizátor a producent Vlado Vondrák.

V nádherných priestoroch historickej budovy Slovenskej filharmónie sa zabávali hostia z oblasti kultúry, športu, politiky, vedy či medicíny. Jedinečnosť večera už pri vstupe podčiarkla kvetinová výzdoba z dielne dekoratérov z KULLA. Koncertná aj divadelná sála Reduty rozvoniavali tisíckami živých kvetov, no podmanivé vône sa niesli aj zo stolov s občerstvením, ktoré mal pod palcom tím šéfkuchára Michala Lasiku a BeCool Catering. Life, alebo teda život, bálu dodala spoločnosť LIFEPARK svojím profesionálnym prístupom, kompletným zabezpečením ozvučenia, osvetlenia aj videoprojekcie.

Záštitu nad podujatím prevzal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba: „Je pre mňa veľkou cťou prebrať záštitu nad dnešným podujatím. V bohatej plesovej sezóne má Prešporský bál svoje výsadné miesto, pretože nadväzuje na viac ako storočnú plesovú tradíciu v našom meste. Klobúk dolu pred organizátormi, ktorí na parket vrátili noblesu, tradičné tance, aj trošku tajomna pri polnočnom tancovaní v maskách a znovu oživili tradíciu uvedenia mladých dám a pánov do spoločnosti.“

Výnimočný večer si zaslúžil výnimočný program, ktorým sprevádzala moderátorská dvojica Janette Štefánková a Ľubomír Bajaník. XIX. Prešporský bál roztancoval Metropolitný orchester Bratislava, Orchester Pavla Zajáčka, Funny Fellows, Modus Memory, Funkiez, Cigánski Diabli, Silent Trio a DJ Flebo. Polnočné prekvapenie obstaral Janko Lehotský a Modus Memory, ku ktorým sa pridal charizmatický český spevák David Koller a nespútaná Američanka Nicol McCloud. „Toto miesto je skutočne čarovné. Hoci ešte stále pred vystúpením cítim nervozitu, títo ľudia mi dali toľko energie, že si to ani neviete predstaviť,“ nešetrila po polnočnom koncerte s kapelou Funkiez slovami chvály talentovaná Nicol.

Atmosféru do gala odetej Reduty si užil aj David Koller so svojou kapelou, ktorý hosťom XIX. Prešporského bálu doprial tie najväčšie hity z jeho sólovej kariéry, aj z éry Lucie. „Na plesoch často nehrávame a tak trošku aj závidím týmto ľuďom, lebo aj ja by som si išiel niekedy podobne zatancovať, no v mojom prípade by sa to asi rýchlo skončilo hromadným fotením,“ zavtipkoval David. Dobrá nálada sa bratislavskou Redutou niesla do skorých ranných hodín.

Prešporský bál je známy svojimi tradíciami, ktoré si hrdo ctí aj v 21. storočí. Aj tento rok boli uvedené do spoločnosti mladé dámy a páni prostredníctvom tanca debutantov, nechýbalo mimoriadne vydanie Polnočného magazínu. „Naším cieľom je každý rok vytvoriť dychberúcu atmosféru a citlivo kombinovať tradičné prvky s modernými technológiami. Tvoríme niekoľko hodinový únik do sveta hudby a tanca, aj s pomocou umelcov svetových mien. Snažíme sa prekonávať všetky vlastné méty tak, aby boli všetci hostia obohatení o nové, krásne spomienky. Keď všetko, čo je pre bežného človeka na bále neviditeľné, zapadne do seba, vznikne naša najväčšia odmena. Tá má podobu usmiatych tvárí, roztancovaných párov a pocty prešporskej plesovej tradícii,“ dodal režisér podujatia Vlado Kriško.

Súčasťou prešporskej plesovej tradície je aj Cena Júliusa Satinského. Bratislavská čučoriedka sa na Prešporskom bále udeľovala už po 17. raz. V kategórii Osobnosť ju získal koncertný sólista a profesor hry na flaute Miloš Jurkovič za výnimočné interpretačné, pedagogické a organizačné pôsobenie v oblasti klasickej hudby. V kategórii Idea – Počin sa laureátkou ceny stala Magdaléna  Rovňáková, zakladateľka a umelecká vedúca Bratislavského chlapčenského zboru. Ocenených vybrala Čestná rada Bratislavskej čučoriedky, ktorej členmi sú Peter Lipa, Iveta Malachovská, Vladimír Grežo, Dana Lapšanská, Marián Turner a Katarína Rimóczyová. „Ocenili sme osobnosti, ktoré svojím celoživotným umeleckým pôsobením otvárajú srdcia tónmi hudby, ktorá nepozná hranice a šíri dobro i veselú myseľ nielen v Bratislave, ale aj za jej hranicami,“ povedala Katarína Rimóczyová, zakladateľka ocenenia.

Okrem zábavy Prešporský bál aj pomáha. „V roku 2018 sme začali s novou tradíciou. Spoločne s našimi partnermi sme zakúpili AED, automatický externý defibrilátor, a venovali ho práve Slovenskej filharmónii. Vytvorili sme bezplatnú aplikáciu AED Slovensko, ak ju máte nainštalovanú, v dramatických okamihoch záchrany ľudského života vám poradí, ako resuscitovať a spojí vás s operátorom záchrannej služby. Súčasťou aplikácie je aj interaktívna mapa, ktorá vám ukáže, kde je vo vašom okolí najbližší voľne dostupný defibrilátor,” informoval producent Vlado Vondrák. Darovať tento život zachraňujúci prístroj môže ktokoľvek. Priamo zakúpením prístroja alebo zaslaním príspevku na účet spoluorganizátora podujatia OZ Šanca pre vaše srdce. Viac informácií získajú záujemcovia na emailovej adrese register@aedslovensko.

Nezabudnuteľnú bálovú noc, ktorú pripravil tím agentúry FLOK, s. r. o. pod záštitou predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu, si vychutnali aj mnohé známe tváre, ako napr. herci Vladimír Kobielsky, Juraj Loj, Iveta Malachovská, Karin Majtánová, Sisa Sklovská, Jana Prágerová, Juraj Čurný a iní. A hoci XIX. ročník bálu sa len teraz skončil, prípravy na jubilejný XX. Prešporský bál sa už začali.

Dovidenia 9. januára 2021 v bratislavskej Redute!