Dress code


Ples je formálna spoločenská udalosť, pri ktorej je potrebné dodržiavať dress code. Vďaka tomu sa vyhnete  prípadnému „faux pas“.

Na začiatok sú dôležité dve veci:

      1. Uvedomiť si, či ide o prestížny a významný ples alebo menší, obecný ples.

     2. Čítajte pozvánky! Práve na nich by mal byť uvedený vyžadovaný dress code, minimálne na tých prestížnejších. Ide o záväznú informáciu a mal by ju rešpektovať každý, kto sa na ples chystá. 

Čo môžete na pozvánkach nájsť? 

  • Dark suit (alebo evening suit) je najbežnejší dress code na väčšine plesov.
  • Black tie objavíte na pozvánkach väčšiny prestížnejších plesov alebo bálov.
  • White tie je predpísaný len na niekoľkých najvýznamnejších a najhonosnejších, veľmi formálnych báloch. 

Páni pri obliekaní na ples nemusia byť žiadni módni guru, pretože pravidlá etikety hovoria jasne a teda žiadne experimenty vymýšľať netreba. 

Pokiaľ máte na pozvánke predpísaný dress code „black tie“, rovnako, ako je to na Prešporskom bále, môžete si vybrať medzi smokingom alebo samostatným smokingovým sakom a smokingovými nohavicami. Biela košeľa má mať dupľované manžety so zapínaním na manžetové gombíky. Miesto kravaty zvoľte čierneho motýlika. K smokingu sa nenosí opasok, ale biele alebo čierne traky a čierna šerpa okolo pásu, prípadne vesta. Topánky zvoľte lakované a šnurovacie. Svoj kompletný outfit môžete doplniť jednofarebnou vreckovkou v saku a bielym hodvábnym šálom.

Aj keď názvy jednotlivých dress code označujú skôr pánske časti odevu, pravidlami týchto dress code by sa mali riadiť aj dámy. Základné pravidlo na všetky plesy bez ohľadu na dress code je, že na žiaden ples sa nenosia krátke šaty. Podľa významnosti plesu sa môžete rozhodnúť medzi malou a veľkou večernou toaletou.Pri „black tie“ sú pravidlá trochu prísnejšie. Dávajte si pozor na všetky rozparky odhaľujúce nohy, či extrémne veľké výstrihy dekoltu, ale aj chrbta. Ako topánky by ste si mali zvoliť elegantné jednofarebné uzavreté lodičky.

Vo všetkých prípadoch doplňte svoj outfit elegantnými a kvalitnými šperkami a malou kabelkou do ruky. Taktiež dôležitý je váš účes, ktorý by mal byť pevný, aby vydržal celý večer. Make-up môže byť výraznejší, ale radšej sa riaďte pravidlom „menej je viac“. 

Určite nezabudnite, že plesy sa konajú v zimnom období, takže treba myslieť aj na vhodný kabát. Páni aj dámy by sa mali vyhnúť obyčajným bundám a siahnuť po elegantnom kabáte, kožúšku alebo plášti. 

Na záver si určite nezabudnite dobrú náladu a večer to neprežeňte s alkoholom. Ale to už je skôr o etikete správania sa…