Dress code

„Muž, ktorý príde na ples s hodinkami, dáva najavo, že nectí tradíciu a nevyzná sa“, hovorí odborníčka na etiketu a protokol Deana Lutherová.

Nielen krásne róby a „dobre sediaci“ smoking robia dámu a gentlemana. Na čo by sme nemali zabúdať, aby sme sa na bále cítili príjemne a aby sa s nami príjemne cítili aj naši priatelia, kolegovia, či naši noví plesoví známi?

*Apropo, aký je rozdiel medzi plesom a bálom?

DL: Bál je z latinského slova, ktoré evokuje tanec a ples je to isté. Ide o vysokú spoločenskú udalosť s tanečným charakterom. Je to noblesná párová zábava a tým sa aj odlišuje od ostatných fašiangových zábav.

*Na bál sa teda chodí vyslovene v pároch. Čo v prípade, keď sa manželka/partnerka nemôže z vážnych dôvodov zúčastniť a pán má na plese napr. pracovné povinnosti? Je vhodné, aby pozval niekoho z rodiny alebo kolegyňu?

DL: Je to veľmi dôležité vysvetliť. Na ples môžu prísť aj dvaja muži, aj dve ženy. Časom to budeme vidieť bežne. Ale v prvom rade by mal prísť pán s partnerkou a celý večer dozerať na to, aby sa dáma na plese dobre cítila a má tancovať iba s ňou, neodíde tancovať s inou dámou a nenechá ju samu. Ak sa na plese potrebuje zúčastniť a partnerka nemôže ísť, tak ak má muž dospelú dcéru, môže zobrať dcéru. Nakoniec, diplomatický protokol aj v pozícii prezidenta krajiny dovoľuje, aby dcéra nahradila manželku, keď má robiť napr. hostiteľa. Alebo sestra, alebo matka, v žiadnom prípade nie nejaká priateľka alebo kolegyňa.

*Pokiaľ ide o dress code, ak ho na pozvánke nemáme uvedené, ako by sme sa mali obliecť?

DL: Dobre ste povedali, ak ho nemáme uvedené…Lebo, keď ho máme uvedené, tak by sme to mali strikne dodržiavať. Ples znamená veľkovečerné oblečenie. U mužov to znamená frak, to je najvyššie, najformálnejšie a najnáročnejšie oblečenie pre pánov. Potom je smoking, to je už poloformálne, ale aj tmavomodrý či čierny oblek sú vhodné plesové oblečenia.

*Čím to je, že frak tak málo vídavame na plesoch a báloch?

DL: Je to aj tým, že je to finančne náročný odev. U nás sa okolo 40 rokov frak používal iba ako „pracovný odev“ pre dirigenta alebo nejakého umelca a páni si naňho asi ešte nezvykli. Chcem upozorniť na jednu vec, ktorá sa rozmáha na Slovensku, a v Bratislave obzvlášť. Na Bratislavský Bál sa frak nosí. Muži, ktorí si frak zadovážili, ho však začali nosiť na hocijaký ples. A frak je odev, ktorý sa oblieka len vtedy, keď je uvedený na pozvánke. Inak nie.

*Pokiaľ ide o doplnky, ženy sú už na takej úrovni, že ich vedia zladiť so šatami. Čo v prípade mužov? Sú vhodné na ples pánske šperky alebo hodinky?

DL: Tradične sa pánske, náramkové hodinky k fraku nenosia. Muž, ktorý príde s hodinkami, dáva najavo, že nectí tradíciu a nevyzná sa. Iné šperky? K smokingu a fraku sa nosí iba motýlik a na ten sa žiadne šperky, ani ozdoby nedávajú. Nevyhnutnosťou sú ozdobné manžetové gombíky. Dovolené sú dva prstene. Pekný pečatný a snubný.

*Aké topánky si ma dáma obuť na ples a ako je to s pančuchami? Sú alebo nie sú dovolené?

DL: Je mi to také úsmevné, keď čítam, ako jeden stajlista hovorí, že to musia byť sandálky a na vysokom podpätku, druhý hovorí, že so zatvorenou špičkou a pančuchy k tomu, tretí hovorí: „Pančuchy nieee!“

*A ako sa v tom potom máme vyznať? Kde sa dozvieme, ako to má byť správne?

DL: Je to otázka etikety a módnosti. V minulosti žena bez pančúch do spoločnosti nešla. Dnes je to už prípustné, pokiaľ nejde, samozrejme,  na protokolárnu udalosť. Ale doporučovala by som to iba v prípade, že noha ešte nie je veľmi opotrebovaná. Keď je žena staršia, pančuchy by som rozhodne odporučala. Telové a vpredu nie zosilnené, aj do sandálov.

*Môže si pán dať dolu saku?

Nie, v žiadnom prípade. Dokonca by ho organizátori mali požiadať, aby si ho naspäť obliekol.

 

Celý rozhovor nájdete v aplikácii appDay.tv.