XX. Prešporský Bál: Noc prekvapení

Po štyroch rokoch naplnených ohlušujúcim tichom sa prestížne podujatie Prešporský bál vracia na scénu bratislavského spoločenského a kultúrneho života. Bál, ktorý spája tradície, kultúru a noblesu ožil v sobotu 3. februára 2024 v historickej budove Slovenskej filharmónie – bratislavskej Redute. Pre návštevníkov jubilejného XX. ročníka pripravili organizátori hneď niekoľko prekvapení.

Jar strieda leto, potom príde jeseň a na záver roka zima. Štyri ročné obdobia tvoria rok a sú tiež názvom prvých štyroch husľových koncertov Antonia Vivaldiho. 

Práve toto dielo v podaní Slovenského komorného orchestra pod vedením Ewalda Danela otvorilo večer. Nasledovalo úvodné slovo moderátorky večera Simony Frantovej, ktorá v sprievode hlavného organizátora a producenta Vlada Vondráka pozvala k sebe generálneho riaditeľa Slovenskej filharmónie Mariána Turnera.

”Nechajte sa unášať krásnym prostredím a príjemnou atmosférou dnešného večera.“ Zaželal hosťom na úvod večera Marián Turner, generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie. A ako dodal hlavný organizátor Bálu Vlado Vondrák: “Nie je čas strácať čas. A preto prežite peknú bálovú noc a lúčme sa plní nezabudnuteľných zážitkov.” S XX. Prešporským bálom sa týmto oficiálne po rokoch do bratislavskej Reduty opäť vrátila tradícia fašiangových bálov. A v podaní Big Bandu Gustava Broma pod vedením Vlada Valoviča, ku ktorému sa neskôr pridali aj sólistky zaznel prvý valčík Na krásnom modrom Dunaji.

Noc prekvapení začal hneď na úvod otvorením výnimočnej tretej scény v stĺpovej sále Reduty, kde parket naplnila skupina HEX. V Divadelnej sále zazneli známe populárne melódie v podaní Funkiez a duchoňovky z repertoáru Duchoňovci.

Standing ovation si vyslúžilo veľké prekvapenie už pred polnocou, o ktoré sa postaral  slovenský operný spevák – tenorista Pavol Bršlík. No a tradičné Polnočné prekvapenie bolo tento rok taktiež netradičné, vystúpenie IMT Smile totiž zdvihlo zo stoličiek takmer každého.

Zábava sa potom vrátila opäť do stĺpovej siene, kde zahrali Cigánski Diabli, Silent Trio a na záver sa s hosťami lúčil DJ Flebo.

Jedinečnou tradíciou bálu je odovzdávanie Ceny Júliusa Satinského – Bratislavská čučoriedka. Za nevšedné literárne stvárnenie cestovateľských zážitkov a rozprávačské majstrovstvo získal Bratislavskú čučoriedku v kategórii „Osobnosť“ spisovateľ, textár, dramaturg, scenárista, moderátor, publicista, cestovateľ, rozprávač Boris Filan. Cenu za neho prebral jeho syn. A v kategórii „Idea–Počinzískala cenu trénerka atletiky Naďa Bendová za založenie športovej akadémie NAŠA ATLETIKA – za výchovu mládeže v oblasti základného a vrcholového tréningu.

Okrem prekvapení nechýbali na bále aj tradičné prvky, ako prvé uvedenie mladých dám a pánov do spoločnosti, ktoré bál symbolicky uvádza prvým tancom frekventantov kurzov tanečnej školy Jagermajster. Ďalej polnočné tancovanie v maskách či mimoriadne vydanie Polnočného magazínu.

Samozrejme, bez partnerov by toto výnimočné podujatie nebolo možné zorganizovať. Generálnym partnerom XX. Prešporského bálu je spoločnosť MICROCOMP – Computersystém s.r.o., ktorá tvorí inovatívne technologické riešenia. Hlavným partnerom podujatia spoločnosť RRK Group, ktorá tiež podporuje mladé talenty, najmä v oblasti cyklistiky.

“Keď sme sa naposledy v roku 2020 lúčili, tešili sme sa, že o rok neskôr budeme môcť opäť privítať hostí na bále. Osud však zasiahol a na jubilejný ročník bálovej noci sme si museli počkať trochu dlhšie. O to viac nás teší angažovanosť a pomoc všetkých, ktorý sa o vznik a hladký priebeh XX. Prešporského bálu pričinili.” Ocenil prácu zapojených hlavný organizátor a producent.

Organizáciu a produkciu tohto večera zabezpečovalo občianske združenie Prešporský bál v spolupráci s agentúrou FLOK, s.r.o. Spoluorganizátorom podujatia bola Slovenská filharmónia.

Technicky sa na bále podieľala firma LIFEPARK, s.r.o., réžiu mal pod taktovkou Vlado Kriško. Nádherná kvetinová kulisa vznikla vďaka kvetinárstvu Orchidea – Michal Haut a vynikajúce gurmánske špeciality pre vás pripravil ROXY Catering. Hostia mohli ochutnať lahodné vína z pivnice slovenského moderného vinárstva Vinum Nobile Winery a miešané drinky či šampanské spoločnosti Pernod Ricard Slovakia.

Bálový večer prekonal všetky očakávania a už teraz pre vás pripravujeme ďalší ročník. Tešíme sa na vás opäť o rok, 15. februára 2025.